JEDEN SVĚT v Chrudimi | program festivalu

datum konání akce: 21.3.2013 - 24.3.2013

Všechny projekce Jednoho světa se uskuteční v domě Agora, Štěpánkova 96, Chrudim. Ceny vstupného na filmové projekce jsou pro veřejnost 50 korun. Změna programu je vyhrazena, ale budeme se snažit dodržet vše, co v programu už nyní uvádíme.

Místo konání: Agora, Štěpánkova 92, Chrudim

Čtvrtek 21. 3.

18:00_Slavnostní zahájení festivalu s projekcí filmu

Věra 68, Olga Sommerová, Česká republika, 2012, 90 min.

Jakým směrem se ubíral život Věry Čáslavské, olympijské vítězky z Mexika 1968, po podpisu manifestu Dva tisíce slov? Dokument Olgy Sommerové zachycuje neobyčejný osud gymnastky na pozadí pohnutých dobových událostí.

21:00_Polibek od Putina, Lise Birk Pedersen, Dánsko, 2012, 58 min.

Snímek oceněný na největším festivalu nezávislého filmu Sundance sleduje "prozření" přesvědčené fanynky Vladimira Putina. Devatenáctiletá Máša, mluvčí silně provládní ruské organizace Naši, začne pochybovat o svém názoru po seznámení se svědectvím opozičního vůdce Ilji Jašina a bloggera Olega Kašina.

Pátek 22. 3.

15:00_Malé mužstvo, Dani Resines, Roger Gómez, Španělsko, 2011, 10 min.

Hráči a hráčky barcelonského smíšeného týmu Margatánia dobře vědí, že nadcházející zápas v lize fotbalových přípravek opět prohrají, ale ani přes neustálé porážky neztrácejí radost ze hry.

Chudoba cti netratí, Daniela Gébová, Česká republika, 2012, 53 min. 

Představte si, že po zaplacení nájmu vám na ostatní životní potřeby zbude 125 korun na den. A že z toho musíte zabezpečit i čtyři malé děti. Snímek představuje tři matky lapené v pasti chudoby. Jana trpí nevyléčitelnou nemocí, která ji už připravila o obě nohy a postupuje stále dál. Anna je Romka a žije se čtyřmi ze svých deseti dětí v azylovém domě. Martina sama vychovává dva syny a dvě dcery. Všechny jsou odhodlány postarat se o své děti co nejlépe a materiální nedostatek jim vynahradit láskou.

17:00_Nový život rodinného alba, Adam Oľha, Česká republika, 2012, 80 min.

Otec mladého dokumentaristy Adama Oľhy se před časem rozhodl opustit svou ženu a šest dětí a začít nový život. Adam, nejstarší ze sourozenců a jediný zbývající muž v domácnosti, ve své osobní filmové zpovědi zkoumá otcovy staré fotky a filmové záznamy rodiny, srovnává je se současností a pokouší se zjistit, co otce vedlo ke změně. Mapuje vztah svých rodičů, divadelního režiséra a úspěšné slovenské herečky, od jeho počátku, odhaluje problémy v jejich komunikaci, pozoruje, jak se problémy rodičů odrazily v životě jeho sester, a o vztazích mezi muži a ženami přemýšlí i v obecné rovině. Autor ve své osobité sondě do vlastní rodiny kombinuje staré „osmičkové“ záběry s intimními pohledy kamery na současný stav věcí a hovoří se svými blízkými. Pracuje přitom výrazně se střihem, s hudbou a nechává zaznít i svéráznou slam poetry své nejmladší sestry. Výsledný bohatý materiál představuje novou realitu k rozjímání nad hodnotami rodinného života.

19:00_Svobodu pro Smetanu, Vít Klusák, Filip Remunda, Česká republika, 2012, 53 min.

Vězení za tykadla. Autoři filmu Vít Klusák a Filip Remunda nejen zaznamenávají, ale také angažovaně vstupují do mediálně známé kauzy olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany.

21:00_Na sever od slunce, Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum, Norsko, 2010, 46 min.

Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci.

Sobota 23. 3.

16:00_Pod lampou je tma, Kristýna Bartošová, Česká republika, 2012, 28 min. 

Josefov je město, jakých v České republice najdeme hodně. Tak jako jinde, i tady panuje napjatá atmosféra mezi místními Romy a majoritou. K řešení nepříjemné situace se snaží přispět mladý Rom Zdeněk, který se rozhodne zřídit pro děti ze své čtvrti taneční kroužek. Jeho snahou je přivést mládež, která se jinak bezcílně toulá ulicemi, k něčemu smysluplnému. Zbývá už jen jediné: nalézt vhodný prostor. A právě tady narazí, když rada města jeho žádost jednomyslně zamítne. Starosta chce totiž ve městě zavést „pořádek“.

17:30_Rybolidi, Rory Waudby-Tolley, Velká Británie, 2012, 12 min.

Na divokém severu, David Vondráček, Česká republika, 52 min.

Film mapuje události v severních Čechách během horkého jara a léta 2011. Sociální sonda o problematickém soužití tamních většinových obyvatel s romskou menšinou dává prostor oběma stranám konfliktu. Kraj patřil na počátku dvacátého století k průmyslově nejvyspělejším koutům Evropy, o sto let později je bolavým místem na mapě České republiky – zejména kvůli nedostatku pracovních příležitostí, rostoucí a většinou neřešené kriminalitě a projevům rasové nesnášenlivosti.

20:00_Dejte nám peníze, Bosse Lindquist, Švédsko, 2012, 58 min.

Etiopii v polovině 80. let postihl extrémní hladomor. Záběry vyhladovělých lidí ve smrtelné agónii obletěly svět a podnítily slavné hudebníky Boba Geldofa a Bona Voxe k uspořádání obřího charitativního koncertu Liv Aid. Režisér Bosse Lindquist se vydal po stopách angažovaných světových celebrit, které se rozhodly v boji proti chudobě něco dělat. I díky jejich proslulosti získalo do té doby okrajové téma globální rozměr. Film mapuje jejich aktivity v oblasti humanitární a rozvojové pomoci a odkrývá pozadí úspěšných celosvětových kampaní jako Drop the Debt a Make Poverty History. Dokument se však nevyhýbá ani odvrácené straně úspěchu, který zčásti stojí na vytváření stereotypního obrazu rozvojového světa jako zemí plných dětí s propadlými tvářemi a nafouklými bříšky, a zároveň se neobejde bez nutnosti jednat i s autoritativními režimy. Snímek hledá odpověď na věčnou otázku: Jak vlastně správně pomáhat? Je součástí mezinárodního projektu Proč chudoba?, který má za cíl vyvolat debatu o různých podobách chudoby ve světě.

22:00_Zakázané hlasy, Barbara Miller, Švýcarsko, 2012, 52 min.

Režisérka Barbara Miller představuje ve svém filmu tři odvážné ženy. Kdyby se nenarodily v Íránu, na Kubě a v Číně, vedly by tyto ženy možná poklidný život. Z nejrůznějších důvodů se však rozhodly nemlčet a postavily se diktatuře. Yoani Sánchez, první kubánská bloggerka, kritizuje kubánský režim, protože chce mít co říct, až se jí syn zeptá, co udělala proti režimu. Za svou odvahu čelí pronásledování a hrozbám smrti. Čínskou lidskoprávní aktivistku Zeng drží režim čtyři roky v domácím vězení – bez manžela, s dvouletým dítětem. Bloggerka Fernaz Seifi musela opustit rodný Írán a na internetu píše pod pseudonymem. Hlasy statečných žen, které přinášejí prostřednictvím sociálních sítí svědectví o životě v diktatuře, se režimy snaží cenzurovat a umlčet, protože úspěšně nahlodávají jejich informační monopol. Díky jejich příspěvkům na Facebooku, Twitteru, You Tube či na vlastním blogu se jim daří dostávat diktátory a diktátorské režimy pod nebývalý politický tlak. Proto časopis Time zařadil tyto revolucionářky 21. století, které symbolizují novou, internetem propojenou generaci, mezi nejvlivnější hlasy dnešního světa.

Neděle 24.3.

13:00_Normální život, Mikala Krogh, Dánsko, 2013, 75 min.

Cecilie a Katrine jsou jednovaječná dvojčata, což není na první pohled vůbec poznat. Katrine je čilá dvanáctiletá dívka s dlouhými blond vlasy, obklopená vždy přáteli ze školy a z fotbalového týmu, zatímco Cecilie je o hlavu menší, bledá a hubená. Holčičky vypadají jako dvojčata na rodinných videích jen do svých dvou let, kdy se u Cecilie projevila leukémie a začal její dlouhý boj o život. Měsíce strávené v nemocnicích střídají okamžiky štěstí a naděje. Režisérka Mikala Krogh ukazuje, jak se běžná dánská rodina pokouší žít normální život v nejistotě, kterou přináší smrtelná choroba dítěte, a jak Cecilie hledá stabilitu a jistotu v každodenních domácích povinnostech, koníčcích a školních úkolech. Rodina se ocitá v nelehké situaci a musí čelit extrémním okolnostem. Nejdůležitějším jsou přitom pro všechny aktéry láska a rodinné zázemí.

15:00_Duhový šampionát, Nicolaas Veul, Tim van Besten, Nizozemí, 2012, 48 min.

Naprostá většina Ukrajinců považuje homosexualitu za nemoc. Sílí názor, že jde o západní propagandu, která by se měla zakázat. Tamní aktivisté se proto rozhodnou uspořádat první gay pride těsně před Mistrovstvím Evropy ve fotbale, kdy se Ukrajina stala středem zájmů celosvětových médií. Do poslední chvíle není jasné, zda se odvážnou akci podaří uskutečnit.

17:00_Statečná srdce, Kari Anne Moe, Norsko, Švédsko, 2012, 118 min.

Původním záměrem režisérky Kari Anne Moe bylo popsat podstatu politické scény v Norsku, která bývá označována za nejkultivovanější demokracii světa. Do příběhů aktérů však uprostřed léta 2011 vstoupí samozvaný „zachránce evropských tradic“ Anders Breivik…

Rychlý kontakt

Šance pro Tebe, z. s
Štěpánkova 92, Chrudim 537 01
Tel.: 469 623 501
E-mail: sance@sance.chrudim.cz

                                 
                       

                       

              

vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2013

Copyright Šance pro Tebe, 2017  

tel: 469 623 501, e-mail: sance@sance.chrudim.cz