Předškolka letos pomohla pěti desítkám malých dětí se připravit na vstup do školy
Datum publikace: 26.04.2017
Žijí na ubytovnách. Pohybují se v prostředí, které je nerozvíjí. K předškolním dovednostem je nikdo nevede. Na první školní den se často ani netěší.
I tak vypadá běžný život malých dětí z vyloučených lokalit Chrudimska. Právě pro ně už několik let pracují přímo v terénu sociální pracovníci z organizace Šance pro Tebe a snaží se připravit nejen děti, ale i jejich nejbližší, na blížící se školní docházku.
Už několik let fungují terénní pracovníci Šance pro Tebe jako pomocníci a průvodci pro prvňáčky a malé děti předškolního věku, které žijí a pohybují se v tak zvaných vyloučených lokalitách. Projekt „Předškolky“ v Chrudimi, Hrochově Týnci, Chrasti a Prachovicích od roku 2014 už zdomácněl. Od loňského dubna nese své výsledky i v obci Čankovice.
„Cílem „předškolky“ je pomoci dětem, které z nejrůznějších důvodů jejich rodiče nechtějí nebo ještě nejsou připraveni umístit do mateřských škol. V předškolce tak mohou získat potřebné dovednosti a návyky pro úspěšný start v hlavním vzdělávacím proudu. Chceme těmto dětem a jejich rodinám usnadnit vstup do první třídy běžné základní školy, a co nejvíce předcházet případným neúspěchům spojeným se vzděláním,“ popisuje stěžejní ideu projektu Sophia Dvořáková, ředitelka Šance pro Tebe.
Malé děti z vyloučených lokalit Chrudimska nejčastěji vypadávají ze systému předškolní přípravy a přitom ji potřebují nejvíce. „Bohužel není přihlíženo ke speciálním vzdělávacím potřebám těchto dětí a k podmínkám, ve kterých vyrůstají. To pouze prohlubuje znevýhodnění romských dětí,“ objasňuje ředitelka Dvořáková. „Romské děti potřebují výraznou motivaci a podporu pro to, aby zvládly vstup do vzdělávacího zařízení a především, aby tam vydržely,“ dodává.
„Předškolka“ tak dokáže pomáhat v předškolní přípravě i při doučování prvňáků a druháků. Kromě toho se ale pracovníci Šance pro Tebe zaměřují na zážitkové aktivity v rámci výletů třeba do Zoo, divadla či muzea. „Finanční situace rodin dětí bohužel neumožňuje výlety a návštěvy zajímavých a atraktivních míst. Tím jsou děti ochuzeny o kvalitní zážitky a o možnost vybočení ze stereotypu,“ říká Sophia Dvořáková.
Pracovníci Šance pro Tebe se s rodiči a dětmi během projektu setkávali také v Rodinném centru Šance, kde byl prostor pro společné hry. Vznikla zde i zajímavá možnost výpůjček hraček a knížek. „Často se v praxi setkáváme s tím, že hra dětí je jednotvárná, někdy destruktivní a bez respektování pravidel a hranic. Vznikla proto možnost si didaktické pomůcky, hračky a dětské knihy zapůjčit,“ popisují terénní pracovníci.
Významnou aktivitou je v rámci Přeškolky společné čtení, vyprávění příběhů, pohádek, říkanek, básniček a povídání si nad obrázkovými knížkami. „V tom mají děti velmi často velké mezery. Bohužel to přispívá k problémům ve vývoji řeči a v obohacování slovní zásoby,“ vysvětluje Sophia Dvořáková.
Děti, kterým terénní pracovníci Šance pro Tebe pomáhají v předškolní přípravě, vstupují do kolektivu mateřské a základní školy připravené. „Děti dokáží mnohem lépe komunikovat a umí spolupracovat s učiteli. Stejně tak se i rodiče nebojí hovořit s vyučujícím a neobávají se bariér či předsudků ze strany pedagogů,“ uzavírá Sophia Dvořáková.
Roční projekt s názvem „Předškolka“, který právě skončil, získal finanční záštitu od Nadace Agrofert.
Díky podpoře mohli terénní pracovníci ze Šance pro Tebe působit nejen v Chrudimi, Hrochově Týnci, Chrasti a Prachovicích, ale mohli se vydat i do další vyloučené lokality Chrudimska, a to do obce Čankovice. Podpořit „proměnu“ celkem 47 dětí společně s jejich rodiči, kteří dostali šanci být rodiči a nepřenášet na své děti zastaralé stereotypy.