Šance pro Tebe se zapojila do evropského projektu. Má tak možnost komplexně podpořit rodiny ve vyloučených lokalitách
Datum publikace: 24.10.2017
Od letošního října organizace Šance pro Tebe získala významnou finanční podporu pro svou další činnosti v sociálně vyloučených lokalitách na Chrudimsku. Vznikl totiž projekt s názvem „Komplexní podpora ohrožených rodin v lokalitách Chrudim, Prachovice, Hrochův Týnec a Chrast“, který podporuje Evropská unie v rámci Operačního programu Zaměstnanost.
Projekt, v němž sociální pracovníci Šance pro Tebe celistvě pomáhají rodinám z vyloučených lokalit, potrvá do konce září roku 2020.
Vyloučené lokality na Chrudimsku jsou místem, kde se dobře nežije ani rodinám s dětmi, ani blízkým obyvatelům většinové společnosti. Problémy, se kterými se každý den potýkají, ať jedni nebo druzí zmínění obyvatelé, nelze brát na lehkou váhu a už vůbec je nelze vidět černě nebo bíle.
„K neoddiskutovatelným trápením obyvatel ve vyloučených lokalitách patří nezaměstnanost. S ní se samozřejmě velice úzce pojí finanční zatížení a často i chudoba. Dalším výrazným problémem je malý zájem rodičů o vzdělání jejich dětí,“ vyjmenovává pouze některé z tíživých situací Sophia Dvořáková, ředitelka organizace Šance pro Tebe.
Zmíněné neduhy jsou však jenom zlomkem veškerých trápení obyvatel ve vyloučených lokalitách. Mnohé z nich pramení z prostého faktu, že lidé si neví rady s těmito tíživými situacemi.
Jedno z řešení, ne však jediné, a pomocnou ruku nabízí sociální pracovníci Šance pro Tebe z Chrudimi. Ti totiž už několik let fungují ve vyloučených lokalitách Chrudimska (Chrudim, Prachovice, Heřmanům Městec, Chrast či Čankovice) jako průvodci rodin i jednotlivců. Od loňského roku se zapojují do práce a pomoci i oblastní poradci, kteří pocházejí přímo z vyloučených lokalit a jsou pomyslnou spojkou mezi vyloučenou lokalitou, sociálním pracovníkem a většinovou společností.
Jak vypadá konkrétní pomoc
Už několik let se ve vyloučených lokalitách pracuje na aktivním vyhledávání potřebných klientů a pomoci přímo v jejich rodinách. V následujících třech letech tomu nebude jinak. „Víme, že pokud naší prací podpoříme celou rodinu a začneme řešit problémy komplexně, tak se nám snáze pomáhá a výsledky přicházejí mnohem rychleji,“ uvádí Sophia Dvořáková.
Konkrétní pomoc tak přichází při hledání vhodného bydlení pro rodiny s dětmi, zaměření se na zvýšení kvalifikace a pomoci při hledání stálého zaměstnání. Zcela prakticky se pak na setkání s obyvateli vyloučené lokality hovoří o hospodaření s financemi a řešení problémů s dluhy.
Ve všech těchto činnostech významně pomáhají také oblastní poradci. „Jsou to lidé, kteří pocházejí přímo z vyloučených lokalit a pro místní jsou autoritami. Jako první navazují kontakt s klienty a jsou již tak vyškolení, že dokáží významně pomáhat sociálním pracovníkům,“ vysvětluje Marie Sixlová, projektová asistentka Šance pro Tebe.
Pomoc se vzděláním je ušitá na míru nejmenším, i pro jejich maminky
Předškolní příprava nejmenších obyvatel si ve vyloučených lokalitách žádá zcela speciální a velmi citlivý přístup. „Co se týká přípravy předškoláků, tak už několik let vedeme v lokalitách tak zvanou Předškolku. Za nás je to ověřený způsob, jak pomoci malým i rodičům se zorientovat v tom, jak to ve školce i ve škole chodí. Hlavní ale je, že se nám daří odstraňovat bariéry a strachy z komunikace se školou, a to na obou stranách. Jak u rodičů, tak i u pedagogů,“ vysvětluje Eva Jerusalemová, pracovnice Šance pro Tebe a pedagožka z „Předškolky“.
Odborné kulaté stoly mají podpořit komplexní pomoc ve vyloučených lokalitách
Velmi zajímavou aktivitou, která vzniká také v rámci projektu Evropského sociálního fondu „Komplexní podpora ohrožených rodin v lokalitách Chrudim, Prachovice, Hrochův Týnec a Chrast“, jsou kulaté stoly pro odbornou veřejnost.
„Máme v plánu se jednou za tři měsíce setkat spolu se zástupci Úřadu práce v Chrudimi, Odborem sociálních věcí v Chrudimi, školskými zařízeními a samozřejmě také s představiteli obcí, kde se vyloučené lokality nacházejí,“ vyjmenovává Sophia Dvořáková. „Myslím si, že se všichni shodneme na tom, že odbornou pomoc ve vyloučených lokalitách je nutné nějakým způsobem koordinovat, vědět o sobě navzájem a tím velmi zefektivnit naši práci. Abychom mohli hovořit o komplexnosti podpory ohrožených rodin, je třeba tuto podporu poskytovat po dohodě a ve spolupráci se všemi spolupracujícími subjekty,“ uzavírá Sophia Dvořáková.
U kulatého stolu tedy mohou zaznívat rozdílné názory a úhly pohledu na problematiku klientů z vyloučených lokalit. Podstatné ale je, aby přítomní dokázali najít ve spektru názorů východisko a plán pro spolupráci.
Všechny zmíněné aktivity (kromě kulatých stolů), které ve vyloučených lokalitách Chrudimska pracovníci Šance pro Tebe provozují, jsou už „stálicemi“ v nabízených sociálních službách. Finance na jejich podporu organizace hledá každým rokem. Zapojením se do projektu Evropského sociálního fondu se organizaci Šance pro Tebe na tři roku trochu uleví.