Streetwork | Nabídka služeb
Co Streetwork nabízí:
- pravidelný kontakt s pracovníky programu
- potřebné informace
- oporu v obtížných chvílích
- podporu při realizaci aktivit
Pravidelný kontakt s pracovníky programu
Chodíme pravidelně na kontaktní místa. Se skupinou, jednotlivci jsme domluveni (oni souhlasí), že je můžeme nadále kontaktovat, oslovovat s nabídkou služby.
Pravidelný kontakt slouží k vzájemnému poznání, prohloubení důvěry, k vzájemné informovanosti o sobě, své situaci, k tomu "být k dispozici, když je třeba".
Klient si může domluvit s pracovníky kontakt i mimo běžnou provozní dobu programu (v rámci pracovní doby zaměstnance), konzultovat po mailu, telefonicky nebo si domluvit schůzku přes facebook. Má právo na rozhovor mezi čtyřma očima.
Při kontaktu je veden rozhovor, který má spíše za cíl zjistit situaci klienta, dát mu prostor sdílení jeho prožitků nebo mu poskytnout prostor pro reflexi vlastní situace.
Potřebné informace
Při kontaktu poskytujeme lidem situačně nebo na vyžádání informace, které se váží k současnému nebo zamýšlenému jednání (preventivní informace), k jejich (obtížné) situaci nebo situaci někoho blízkého (základní sociální poradenství, "know how"). Poskytováním potřebných a pravdivých informací se snažíme jednak předejít vzniku a dalšímu rozvoji rizik, a také napomoci k lepší orientaci v prožívané (obtížné) situaci.
Informace se většinou týkají témat jako je práce, bydlení, škola, drogy, trestná činnost, sex, fungování různých společenských institucí apod.
Opora v obtížných situacích
Snažíme se být s lidmi, když se jim věci daří, i když prožívají těžké situace. Tehdy s nimi "jsme", vyslechneme je, snažíme se je zorientovat, příp. předat potřebné informace nebo nabízíme doprovod do institucí či úřadů, kam se člověku samotnému nechce. Nakonec reflektujeme změnu jejich stavu (zda-li se jim "ulevilo", "cítí se už lépe", "ví, co má dělat", "už ví, co ho bude čekat" atp.).
Podpora při realizaci aktivit
Zajímáme se o zájmy a aktivity mladých. Chceme jim napomoci zlepšit podmínky pro trávení volného času, jako alternativu ke stereotypu a pasivitě. Pokud zjistíme, že má někdo (jednotlivec nebo skupina) zájem o konkrétní aktivitu, ale nikoli možnosti ji realizovat, snažíme se zjistit možnosti, jak jejich zájem uspokojit (např. rádi by hráli basket, na hřišti, chybí koš) a pomoci jim dosáhnout svého cíle (asistovat při vyjednávání se samosprávou, uspořádat taneční dílnu, závody, koncert, fotbalový turnaj apod.).